  • 6.3YXG1200MEFC10X16
6.3YXG1200MEFC10X16
advertisement
Manufacturer No:
6.3YXG1200MEFC10X16
HK JDW NO:
683-6.3YXG1200MEFC10X16
Description:
YXG 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 726mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
6.3YXG1200MEFC10X16
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    YXG
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1200μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    726mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    60mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    726mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.21A @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm