  • 6.3YXA1000MEFC8X11.5
6.3YXA1000MEFC8X11.5
advertisement
Manufacturer No:
6.3YXA1000MEFC8X11.5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-6.3YXA1000MEFC8X11.5
Package:
Radial, Can
Description:
YXA 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
6.3YXA1000MEFC8X11.5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    YXA
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    1000μF
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    460mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    552mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm