  • 5962-9214802QRA
5962-9214802QRA
advertisement
Manufacturer No:
5962-9214802QRA
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-5962-9214802QRA
Package:
CDIP
Datasheet:
5962-9214802QRA
Description:
Octal Bus Transceivers With 3-State Outputs 20-CDIP -55 to 125
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
5962-9214802QRA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    Production (Last Updated: 6 days ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    CDIP
  • Number of Pins
    20
  • Max Operating Temperature
    125 °C
  • Min Operating Temperature
    -55 °C
  • Operating Supply Voltage
    5 V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Number of Channels
    8
  • Max Supply Voltage
    5.5 V
  • Min Supply Voltage
    4.5 V
  • Propagation Delay
    6.8 ns
  • Quiescent Current
    22 mA
  • Logic Function
    Transceiver
  • Direction
    Bidirectional
  • High Level Output Current
    -24 mA
  • Low Level Output Current
    48 mA
  • Height
    5.08 mm
  • Length
    24.2 mm
  • Width
    6.92 mm
  • Thickness
    4.57 mm