  • 593D225X9035B2TE3
593D225X9035B2TE3
advertisement
Manufacturer No:
593D225X9035B2TE3
HK JDW NO:
874-593D225X9035B2TE3
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
593D225X9035B2TE3
Purchasing and Inquiry
593D225X9035B2TE3 Overview
The capacitor's ripple current is set to 210mA.In a simple electronic circuit consisting of an ideal (perfect) capacitor and a resistor, equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, represents the loss of useful energy.This capacitor leaks 0.0008mA current.A capacitor's dissipation factor is the power lost when AC is applied to the capacitor, which is 6 %.To determine the quality of insulating oil, the Tan Delta test is conducted on it, and its tan delta is 0.06.
593D225X9035B2TE3 Features
210mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0008mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
593D225X9035B2TE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 593D225X9035B2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • Automotive ECU
  • General low power DC/DC and LDO
  • ABS
  • Airbag systems
  • Computer
Step5Bar-code shipping tag
593D225X9035B2TE3
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Additional Feature
    STANDARD: IECQ-C-300801
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    300kV
  • Depth
    2.8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Leakage Current
    0.0008mA
  • Ripple Current
    210mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.11mm
  • Length
    3.5mm