  • 592D228X96R3X2T20H
592D228X96R3X2T20H
advertisement
Manufacturer No:
592D228X96R3X2T20H
Manufacturer:
Vishay / Sprague
HK JDW NO:
874-592D228X96R3X2T20H
Package:
5829 (14574 Metric)
Datasheet:
Description:
592D Series 2200 uF ±10% 6.3V SMT Solid Conformal Coated Tantalum Chip Capacitor
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
592D228X96R3X2T20H
    Surface Mount
  • Package / Case
    5829 (14574 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Packaging
    Digi-Reel?
  • Series
    TANTAMOUNT? 592D
  • Size / Dimension
    0.571" L x 0.290" W (14.50mm x 7.37mm)
  • Tolerance
    ±10%
  • Type
    Conformal Coated
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    2200μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    55 mOhm