  • 580LSU2200MNB64X149
580LSU2200MNB64X149
advertisement
Manufacturer No:
580LSU2200MNB64X149
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-580LSU2200MNB64X149
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
Description:
LSU 2200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 7.1A 2.520Dia 64.00mm -25°C~85°C Polar 28.194mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
580LSU2200MNB64X149
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LSU
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    2.520Dia 64.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    580V
  • Capacitance
    2200μF
  • Lead Pitch
    28.194mm
  • Lead Spacing
    1.110 28.20mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    7.1A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    7.1A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    9.23A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    5.984 152.00mm