  • 567LBB350M2EF
567LBB350M2EF
advertisement
Manufacturer No:
567LBB350M2EF
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-567LBB350M2EF
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
567LBB350M2EF
Description:
LBB 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.75A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
567LBB350M2EF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LBB
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    350V
  • Capacitance
    560μF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    444.07mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    350V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3.92mA
  • Ripple Current
    2.75A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.75A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.0425A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm