  • 566AXZ025M
566AXZ025M
advertisement
Manufacturer No:
566AXZ025M
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-566AXZ025M
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
566AXZ025M
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 25V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
566AXZ025M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    AXZ
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    56μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4.145Ohm @ 120Hz
  • Size Code
    2626
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.014mA
  • Ripple Current
    230mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Impedance
    440mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    115mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    230mA @ 100kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    6.6mm