  • 55SB-LRG15H
55SB-LRG15H
advertisement
Manufacturer No:
55SB-LRG15H
HK JDW NO:
894-55SB-LRG15H
Package:
Datasheet:
55SB-LRG15H
Description:
LED LAMP T2 T5.5 15V SLIDE RED/G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
55SB-LRG15H
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    PANEL MOUNT
  • Shape
    ROUND
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    1
  • Color
    RED/GREEN
  • Packing Method
    BULK
  • Number of Functions
    1
  • Configuration
    COMMON BIPOLAR TERMINAL, 2 ELEMENTS
  • Viewing Angle
    60 deg
  • Optoelectronic Device Type
    DUAL COLOR LED
  • Size
    5.1mm
  • Luminous Intensity
    90.0/40.0 mcd
  • Forward Current-Max
    0.028A
  • Overall Height
    9.1mm