  • 55PC0211-16-9CS2502
55PC0211-16-9CS2502
advertisement
Manufacturer No:
55PC0211-16-9CS2502
HK JDW NO:
798-55PC0211-16-9CS2502
Package:
Description:
High Performance Cable
Step5Bar-code shipping tag
55PC0211-16-9CS2502
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Insulation Material
    ETFE
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
  • Operating Temperature
    150°C
  • Packaging
    Digi-Spool™, Continuous Spool
  • Published
    2004
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Color
    White
  • Voltage - Rated
    600V
  • Number of Conductors
    1
  • Wire Gauge
    16 AWG
  • Voltage
    600V
  • Cable Type
    Hook-Up, Dual Wall
  • Jacket Color
    White
  • Conductor Strand
    19/29
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.071 (1.80mm)
  • Outside Diameter
    1.8034 mm
  • Wire/Cable Color
  • Number of Strands
    19
  • Strand Size
    29 AWG
  • Length
    Enter Number of Feet in Order Quantity
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.008 0.20mm