  • 55FB1521-20-FLT2-0CS2882
55FB1521-20-FLT2-0CS2882
advertisement
Manufacturer No:
55FB1521-20-FLT2-0CS2882
HK JDW NO:
790-55FB1521-20-FLT2-0CS2882
Step5Bar-code shipping tag
55FB1521-20-FLT2-0CS2882
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
  • Shield Material
    Copper, Tinned
  • Operating Temperature
    150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Electroloss
  • Published
    2008
    1 (Unlimited)
  • Color
    Black
  • Number of Conductors
    2
  • Wire Gauge
    20 AWG
  • Voltage
    600V
  • Cable Type
    Multi-Conductor
  • Conductor Strand
    19/32
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.150 (3.81mm)
  • Conductor Insulation
  • Wire/Cable Diameter
    3.81 mm
  • Shield Type
    Braid
  • Shield Coverage
    85%
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.0080 0.203mm