  • 55FB1511-16-7L-0CS2636
55FB1511-16-7L-0CS2636
advertisement
Manufacturer No:
55FB1511-16-7L-0CS2636
HK JDW NO:
790-55FB1511-16-7L-0CS2636
Step5Bar-code shipping tag
55FB1511-16-7L-0CS2636
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
  • Operating Temperature
    150°C
  • Published
    2010
  • Series
    Electroloss
  • Wire Gauge
    16 AWG
  • Voltage
    600V
  • Cable Type
    Hook-Up, Dual Wall, Shielded
  • Conductor Strand
    19/29
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.110 (2.79mm)
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.008 0.20mm