  • 55FB1421-20-FLT2-0CS1925
55FB1421-20-FLT2-0CS1925
advertisement
Manufacturer No:
55FB1421-20-FLT2-0CS1925
HK JDW NO:
790-55FB1421-20-FLT2-0CS1925
Step5Bar-code shipping tag
55FB1421-20-FLT2-0CS1925
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
  • Shield Material
    Copper, Tinned
  • Operating Temperature
    150°C
  • Published
    2005
    1 (Unlimited)
  • Number of Conductors
    2
  • Wire Gauge
    20 AWG
  • Voltage
    600V
  • Cable Type
    Multi-Conductor
  • Conductor Strand
    19/32
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.173 (4.39mm)
  • Conductor Insulation
  • Shield Type
    Braid
  • Shield Coverage
    85%
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.0080 0.203mm