  • 55A0121-20-9/96CS2275
55A0121-20-9/96CS2275
advertisement
Manufacturer No:
55A0121-20-9/96CS2275
HK JDW NO:
798-55A0121-20-9/96CS2275
Package:
Description:
Multi-Conductor Cables 55A0121-20-996CS2275 PRICE PER FOOT
Step5Bar-code shipping tag
55A0121-20-9/96CS2275
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Insulation Material
    ETFE
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2005
    1 (Unlimited)
  • Color
    White
  • Shielding
    NO
  • Construction
    STRANDED
  • Number of Conductors
    2 (1 Pair Twisted)
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    20 AWG
  • ELV
    Compliant
  • Connector Support Type
    WIRE AND CABLE
  • Cable Type
    Multi-Conductor
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.100 (2.54mm)
  • Application
    GENERAL PURPOSE, LIGHTWEIGHT
  • Outside Diameter
    2.66 mm
  • Wire and Cable Name
    FLEXIBLE CORD AND FIXTURE WIRE
  • Number of Strands
    19
  • Conductor Diameter
    940 μm
  • Strand Size
    32 AWG