  • 53QK501-272N5
53QK501-272N5
advertisement
Manufacturer No:
53QK501-272N5
Manufacturer:
Rosenberger
HK JDW NO:
688-53QK501-272N5
Package:
Datasheet:
53QK501-272N5
Description:
Jack, Female Socket Threaded 50Ohm Bulk N Type Solder Cup 1 Port Polytetrafluoroethylene (PTFE) -40°C~125°C
Step5Bar-code shipping tag
53QK501-272N5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Bulkhead - Front Side Nut
  • Insulation Material
    POLYTETRAFLUORO ETHYLENE
  • Dielectric Material
    Polytetrafluoroethylene (PTFE)
  • Body Material
    Brass
  • Center Contact Plating
    Gold
  • Center Contact Material
    Bronze
  • Panel Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Jack, Female Socket
  • Voltage - Rated
    500V
  • Fastening Type
    Threaded
  • Contact Finish - Mating
    NOT SPECIFIED
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
    NO
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Housing Color
    Silver
  • Coupling Type
    SNAP
  • Impedance
    50Ohm
  • Connector Style
    N Type
  • Number of Ports
    1
  • Frequency (Max)
    11GHz