  • 520M20DT40M0000
520M20DT40M0000
advertisement
Manufacturer No:
520M20DT40M0000
Manufacturer:
CTS-Frequency Controls
HK JDW NO:
221-520M20DT40M0000
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
520M20DT40M0000
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
520M20DT40M0000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-SMD, No Lead
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    520
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Type
    TCXO
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    TR, 7 INCH
  • Voltage - Supply
    1.8V
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Frequency
    40MHz
  • Frequency Stability
    ±2ppm
  • Output
    Clipped Sine Wave
  • Base Resonator
    Crystal
  • Current - Supply (Max)
    2.5mA
  • Physical Dimension
    2.5mm x 2.0mm x 0.8mm
  • Operating Frequency
    40MHz
  • Height Seated (Max)
    0.031 0.80mm