  • 517D337M063DG6AE3
517D337M063DG6AE3
advertisement
Manufacturer No:
517D337M063DG6AE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-517D337M063DG6AE3
Package:
Radial, Can
Datasheet:
517D337M063DG6AE3
Description:
517D 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 650mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
517D337M063DG6AE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    517D
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    330μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    650mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    650mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    975mA @ 10kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.787 20.00mm