  • 516D477M025NR6AE3
516D477M025NR6AE3
advertisement
Manufacturer No:
516D477M025NR6AE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-516D477M025NR6AE3
Package:
Axial, Can
Datasheet:
516D477M025NR6AE3
Description:
516D 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 510mA 0.394Diax1.024L 10.00mmx26.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
516D477M025NR6AE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    516D
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.394Diax1.024L 10.00mmx26.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    510mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Ripple Current @ Low Frequency
    510mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    765mA @ 10kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    25mm