  • 511D336M250EK5D
511D336M250EK5D
advertisement
Manufacturer No:
511D336M250EK5D
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-511D336M250EK5D
Package:
Radial, Can
Datasheet:
511D336M250EK5D
Description:
511D 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 249mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
511D336M250EK5D
    Select All
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    249mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Impedance
    1.27Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    249mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    489mA @ 40kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height Seated (Max)
    1.098 27.90mm
  • Length
    25mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    511D
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    33μF
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4.88Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V