  • 50TRV1500M18X21.5
50TRV1500M18X21.5
advertisement
Manufacturer No:
50TRV1500M18X21.5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-50TRV1500M18X21.5
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
50TRV1500M18X21.5
Description:
TRV 1500μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 990mA 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 759
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
50TRV1500M18X21.5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.748Lx0.748W 19.00mmx19.00mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TRV
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    72mOhm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    990mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    72mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    990mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.65A @ 100kHz
  • Ripple Current (AC)
    1.65A
  • Diameter
    18mm
  • Height
    21.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm