  • 500D108M050GK5A
500D108M050GK5A
advertisement
Manufacturer No:
500D108M050GK5A
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-500D108M050GK5A
Package:
Axial, Can
Datasheet:
500D108M050GK5A
Description:
500D 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Diax1.752L 16.00mmx44.50mm -40°C~85°C Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
500D108M050GK5A
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    500D
  • Size / Dimension
    0.630Diax1.752L 16.00mmx44.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.52mA