  • 4DB-P108-12
4DB-P108-12
advertisement
Manufacturer No:
4DB-P108-12
HK JDW NO:
792-4DB-P108-12
Package:
Datasheet:
4DB-P108-12
Purchasing and Inquiry
4DB-P108-12 Overview
It's mounted Through Hole.In order to package the product, a Bulk case is used.4DB, Buchanan Series product.Additionally, there are features like POLYAMIDE, 94V-0, just to name a few.Through Hole represents the mounting point for the part.Contains 12 circuits.Devices operate at 105°C operating temperatures.
4DB-P108-12 Features
4DB, Buchanan series
4DB-P108-12 Applications
There are a lot of TE Connectivity AMP Connectors 4DB-P108-12 Terminal Blocks applications.
  • Communication
  • Embedded systems
  • All Electrical Machinery
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Medical technology
  • Refrigeration control
  • Measuring & Control Technology
  • Variable speed/frequency drivers
  • Transportation
Step5Bar-code shipping tag
4DB-P108-12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Nylon
  • Material - Insulation
    Thermoplastic
  • Terminal Screw Material
    Steel
  • Operating Temperature
    105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    4DB, Buchanan
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    1
  • Additional Feature
    POLYAMIDE, 94V-0
  • HTS Code
  • Pitch
    0.325 8.26mm
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    20A
  • Wire Gauge
    12-22 AWG
  • Voltage
    150V
  • ELV
    Compliant
  • Number of Circuits
    12
  • Max Current Rating
    20A
  • Wire Gauge (Max)
    12 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    12 AWG
  • Number of Decks
    1
  • Terminal Block Type
    Barrier Block
  • Bottom Termination
    PC Pin
  • Barrier Type
    2 Wall (Dual)
  • Top Termination
    Screws with Captive Plate
  • Number of Ways
    12
  • Safety Approval
    UL; CSA
  • Terminal Screw Finish
    Zinc, Clear Chromate
  • Height
    12.7mm
  • Length
    100.71mm
  • Width
    101mm