  • 474PSB850K2H
474PSB850K2H
advertisement
Manufacturer No:
474PSB850K2H
HK JDW NO:
373-474PSB850K2H
Package:
Radial
Datasheet:
474PSB850K2H
Description:
PSB 0.47μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 850V-DC 500V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
474PSB850K2H
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Series
    PSB
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.260Lx0.709W 32.00mmx18.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 450
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    850V
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Lead Pitch
    27.5082mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.9mOhm
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Height Seated (Max)
    1.299 33.00mm