  • 474PHB700K2H
474PHB700K2H
advertisement
Manufacturer No:
474PHB700K2H
HK JDW NO:
373-474PHB700K2H
Package:
Radial
Datasheet:
474PHB700K2H
Description:
PHB 0.47μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 700V-DC 400V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
474PHB700K2H
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Series
    PHB
  • Size / Dimension
    1.260Lx0.512W 32.00mmx13.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 400
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    700V
  • Voltage - Rated AC
    400V
  • Lead Pitch
    27.5082mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7.5mOhm
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm