  • 450QXW47MEFC12.5X30
450QXW47MEFC12.5X30
advertisement
Manufacturer No:
450QXW47MEFC12.5X30
HK JDW NO:
683-450QXW47MEFC12.5X30
Description:
QXW 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 430mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
450QXW47MEFC12.5X30
    Select All
  • Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    430mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    430mA @ 120Hz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm