  • 450QXW150MEFR18X40
450QXW150MEFR18X40
advertisement
Manufacturer No:
450QXW150MEFR18X40
HK JDW NO:
683-450QXW150MEFR18X40
Description:
QXW 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
450QXW150MEFR18X40
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    150μF
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    970mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.455A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm