  • 450MXC47MSN20X25
450MXC47MSN20X25
advertisement
Manufacturer No:
450MXC47MSN20X25
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-450MXC47MSN20X25
Package:
Datasheet:
Description:
MXC 47μF Capacitor 20% 390mA
Step5Bar-code shipping tag
450MXC47MSN20X25
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    SNAP-IN
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Series
    MXC
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    47μF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -25°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    450V
  • Leakage Current
    0.43629mA
  • Ripple Current
    390mA
  • Tan Delta
    0.2
  • Diameter
    20mm
  • Length
    25mm