  • 420BXW39MEFR16X20
420BXW39MEFR16X20
advertisement
Manufacturer No:
420BXW39MEFR16X20
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-420BXW39MEFR16X20
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
BXW 39μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
420BXW39MEFR16X20
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    BXW
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    39μF
  • Voltage - Rated DC
    420V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    400mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm