  • 40DP120F
40DP120F
advertisement
Manufacturer No:
40DP120F
Manufacturer:
Siemens
HK JDW NO:
17718-40DP120F
Package:
Datasheet:
Description:
CONTACTOR, SZ1,1PH,N12,120V,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
40DP120F
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 40DP120F.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Copper
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Mfr
    Siemens
  • Operating Temperature
    -20°C ~ 40°C
  • Series
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Contact Form
    DPST-NO (2 Form A)
  • Coil Resistance
  • Operate Time
    29 ms
  • Coil Voltage
    120VAC
  • Switching Voltage
    240VAC - Max
  • Release Time
    24 ms
  • Must Operate Voltage
    102 VAC
  • Contact Rating (Current)
    27 A