  • 400VXR180MEFCSN35X25
400VXR180MEFCSN35X25
advertisement
Manufacturer No:
400VXR180MEFCSN35X25
HK JDW NO:
683-400VXR180MEFCSN35X25
Description:
VXR 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 900mA 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
400VXR180MEFCSN35X25
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.26A @ 10kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    VXR
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.80499mA
  • Ripple Current
    900mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    900mA @ 120Hz