  • 400BXW100MEFR12.5X50
400BXW100MEFR12.5X50
advertisement
Manufacturer No:
400BXW100MEFR12.5X50
HK JDW NO:
683-400BXW100MEFR12.5X50
Description:
BXW 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 760mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 9406
Step5Bar-code shipping tag
400BXW100MEFR12.5X50
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    BXW
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    100μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    760mA
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    760mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.71A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm