  • 400AWMDP1R1BLKM6QE
400AWMDP1R1BLKM6QE
advertisement
Manufacturer No:
400AWMDP1R1BLKM6QE
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-400AWMDP1R1BLKM6QE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
400AWMDP1R1BLKM6QE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    400A
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    3A AC/DC
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Current Rating
    100mA
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    120V
  • Body Length or Diameter
    9.58mm
  • Body Breadth
    8.13 mm
  • Actuator Type
    Concave (Curved)
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Color - Actuator/Cap
    Black
  • Contact Current(DC)-Max
    3A
  • Sealing
    EPOXY TERMINAL SEALED; IP67
  • Electrical Life
    30,000 Cycles
  • Switch Type
    ROCKER SWITCH
  • Illumination Type
    Illuminated
  • Contact Current(AC)-Max
    3A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    3A@120VAC
  • Actuator Marking
    No Marking
  • Body Height
    9.14mm