  • 3RT20231AL243MA0
3RT20231AL243MA0
advertisement
Manufacturer No:
3RT20231AL243MA0
Manufacturer:
Siemens
HK JDW NO:
17718-3RT20231AL243MA0
Package:
Datasheet:
Description:
CONTACTOR S0 9A 230VAC 2NO/2NC S
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3RT20231AL243MA0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
  • Mounting Type
    Chassis Mount, DIN Rail
  • Mfr
    Siemens
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 60°C
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Contact Form
    3PST-NO (3 Form A)
  • Coil Resistance
  • Operate Time
    40 ms
  • Coil Voltage
    230VAC
  • Switching Voltage
    690VAC - Max
  • Release Time
    16 ms
  • Must Operate Voltage
    195.5 VAC
  • Contact Rating (Current)
    9 A