  • 3M 9472LE CIRCLE-0.563
3M 9472LE CIRCLE-0.563"-250
advertisement
Manufacturer No:
3M 9472LE CIRCLE-0.563"-250
HK JDW NO:
2-3M 9472LE CIRCLE-0.563"-250
Step5Bar-code shipping tag
3M 9472LE CIRCLE-0.563"-250
  • Shelf Life Start
    Date of Manufacture
  • Backing, Carrier
    Polycoated Kraft Liner
  • Tape Type
    Adhesive Transfer
  • Temperature Range
    -40°F~300°F -40°C~149°C
  • Width
    0.56 14.30mm 9/16dia
  • Thickness
    0.0094 9.4mils 0.239mm
  • Thickness - Adhesive
    0.0052 5.2mils 0.132mm
  • Thickness - Backing, Carrier
    0.0042 4.2mils 0.107mm
  • Series
    9472LE
  • Color
    Clear
  • Usage
    Bonding
  • Shelf Life
    18 Months
  • Adhesive
    Acrylic, 300LSE
  • Storage/Refrigeration Temperature
    70°F 21°C
Hot Sales in Thermal
3M 4941 1
3M 4941 1" X 9"-10
3M 4941 1" X 9"-10
3M 501+ PURPLE 0.188 X 60YD
3M 501+ PURPLE 0.188 X 60YD
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 4466B 1.5
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4496W 1.5
3M 4496W 1.5" X 3"-25
3M 4496W 1.5" X 3"-25
3M 4496W 0.5
3M 4496W 0.5" X 7"-25
3M 4496W 0.5" X 7"-25
3M 9495MP 0.188 X 60YD
3M 9495MP 0.188 X 60YD
3M 301+ 0.75 X 0.75-1000
3M 301+ 0.75 X 0.75-1000
3M 438 2 X 6-25
3M 438 2 X 6-25
3M 4926 1.5
3M 4926 1.5" X 5"-25
3M 4926 1.5" X 5"-25