  • 3M 8905 CIRCLE-0.500-2000
3M 8905 CIRCLE-0.500-2000
advertisement
Manufacturer No:
3M 8905 CIRCLE-0.500"-2000
HK JDW NO:
2-3M 8905 CIRCLE-0.500"-2000
Package:
Description:
TAPE SPLIC BLU 1/2" DIA 2000/RL
Step5Bar-code shipping tag
3M 8905 CIRCLE-0.500-2000
  • Series
    8905
    Not Applicable
  • Color
    Blue
  • Shelf Life
    24 Months
  • Adhesive
    Silicone Thermosetting
  • Storage/Refrigeration Temperature
    60°F~80°F 16°C~27°C
  • Shelf Life Start
    Date of Manufacture
  • Backing, Carrier
    Polyester
  • Tape Type
    Splicing
  • Temperature Range
    -60°F~400°F -50°C~204°C
  • Width
    0.50 12.70mm 1/2dia
  • Thickness
    0.0065 6.5mils 0.165mm
  • Thickness - Adhesive
    0.0015 1.5mils 0.038mm
  • Thickness - Backing, Carrier
    0.0050 5.0mils 0.127mm
Hot Sales in Thermal
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 4466B 1.5
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 9495MP 0.188 X 60YD
3M 9495MP 0.188 X 60YD
3M 301+ 0.75 X 0.75-1000
3M 301+ 0.75 X 0.75-1000
3M 4926 0.5
3M 4926 0.5" X 6"-25
3M 4926 0.5" X 6"-25
3M 3431 1 X 5-25
3M 3431 1 X 5-25
3M 200 1.5
3M 200 1.5" X 10.5"-100
3M 200 1.5" X 10.5"-100