  • 39D506G050EE6
39D506G050EE6
advertisement
Manufacturer No:
39D506G050EE6
HK JDW NO:
874-39D506G050EE6
Datasheet:
39D506G050EE6
Description:
39D 50μF Capacitor -10% +75% Bulk Through Hole 0.512Diax1.142L 13.00mmx29.00mm -20°C~85°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
39D506G050EE6
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.512Diax1.142L 13.00mmx29.00mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Capacitance
    50μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Diameter
    1.016 mm
  • Lifetime @ Temp
    500 Hrs @ 85°C
    500 hours
  • Tan Delta
    0.45
  • Diameter
    13mm
  • Length
    29mm