  • 3939-24MMX55M
3939-24MMX55M
advertisement
Manufacturer No:
3939-24MMX55M
Manufacturer:
Artery
HK JDW NO:
2-3939-24MMX55M
Package:
Datasheet:
3939-24MMX55M
Description:
TAPE DUCT CLOTH SIL 15/16"X 60YD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3939-24MMX55M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Mount
    Adhesive
  • Material
    PE, Polyethylene
  • Weight
    12.246994kg
  • Packaging
    Roll
  • Published
    2007
  • Series
    3939
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    93°C
  • Min Operating Temperature
    200°C
  • Color
    Silver
  • Usage
    Packaging, Sealing, Shipping, Splicing
  • Shelf Life
    12 Months
  • Adhesive
    Rubber
  • Storage/Refrigeration Temperature
    60°F~80°F 16°C~27°C
  • Shelf Life Start
    Date of Manufacture
  • Backing, Carrier
    Polyethylene over Cloth
  • Tape Type
    Duct Cloth
  • Temperature Range
    200°F 93°C
  • Length
    180' 55.0m 60 yds
  • Width
    0.94 24.00mm 15/16
  • Thickness
    0.0090 9.0mils 0.229mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
Hot Sales in Thermal
3M 3380 4 X 8.625-25
3M 3380 4 X 8.625-25
3M 4926 0.5
3M 4926 0.5" X 6"-25
3M 4926 0.5" X 6"-25
3M 3431 1 X 5-25
3M 3431 1 X 5-25
3M 200 1.5
3M 200 1.5" X 10.5"-100
3M 200 1.5" X 10.5"-100
3M 431 0.5" X 8"-250
3M 431 0.5" X 8"-250
3M 4462B 0.75
3M 4462B 0.75" X 5"-25
3M 4462B 0.75" X 5"-25
3M 966 2" X 9.25"-50
3M 966 2" X 9.25"-50