  • 383LX333M050B052V
383LX333M050B052V
advertisement
Manufacturer No:
383LX333M050B052V
HK JDW NO:
192-383LX333M050B052V
Package:
Aluminum
Datasheet:
383LX333M050B052V
Description:
33mF Capacitor 20% Bulk 7750mA 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
383LX333M050B052V
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Weight
    136.000005g
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    33mF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    3.85357mA
  • Ripple Current
    7750mA
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • ESR
    18 mΩ
  • Diameter
    50mm
  • Length
    50mm