  • 381LX391M180J012
381LX391M180J012
advertisement
Manufacturer No:
381LX391M180J012
HK JDW NO:
192-381LX391M180J012
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
381LX391M180J012
Description:
381LX 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.3A 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
381LX391M180J012
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    19.999993g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    381LX
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    180V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    510mOhm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.79486mA
  • Ripple Current
    1.3A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.3A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.8A @ 20kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm