  • 380LX821M500A102
380LX821M500A102
advertisement
Manufacturer No:
380LX821M500A102
HK JDW NO:
192-380LX821M500A102
Datasheet:
380LX821M500A102
Description:
380LX 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.97A 1.378Dia 35.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
380LX821M500A102
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    144.000014g
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Snap in
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    246mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.92094mA
  • Ripple Current
    3.97A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.97A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.56A @ 20kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    4.213 107.00mm
  • Length
    105mm