  • 380LX682M160N102
380LX682M160N102
advertisement
Manufacturer No:
380LX682M160N102
HK JDW NO:
192-380LX682M160N102
Datasheet:
380LX682M160N102
Description:
380LX 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
380LX682M160N102
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.575Dia 40.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    160V
  • Capacitance
    6800μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    38mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    8.9A @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    4.213 107.00mm