  • 380LX151M400H042
380LX151M400H042
advertisement
Manufacturer No:
380LX151M400H042
HK JDW NO:
192-380LX151M400H042
Datasheet:
380LX151M400H042
Description:
380LX 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.2A 0.866Dia 22.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
380LX151M400H042
  • Weight
    23.999998g
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.1Ohm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.73485mA
  • Ripple Current
    1.2A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.2A @ 120Hz
  • Custom Capabilities
    PVC Insulated Can
  • Diameter
    22mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm