  • 380LQ272M160K452
380LQ272M160K452
advertisement
Manufacturer No:
380LQ272M160K452
HK JDW NO:
192-380LQ272M160K452
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
2.7mF Capacitor 20% 5450mA 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
380LQ272M160K452
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Weight
    47.999995g
  • Tolerance
    20%
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    2.7mF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    74mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    1.97181mA
  • Ripple Current
    5450mA
  • Diameter
    30mm
  • Height
    45mm
  • Length
    45mm