  • 38-3513-11H
38-3513-11H
advertisement
Manufacturer No:
38-3513-11H
Manufacturer:
Aries Electronics
HK JDW NO:
90-38-3513-11H
Package:
Datasheet:
38-3513-11H
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
38-3513-11H
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
  • Number of Positions or Pins (Grid)
    38 (2 x 19)
  • Contact Material - Mating
    Beryllium Copper
  • Contact Material - Post
    Brass
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Lo-PRO®file, 513
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Closed Frame
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    DIP, 0.3 (7.62mm) Row Spacing
  • Number of Positions
    38
  • Number of Rows
    2
  • Additional Feature
    LOW PROFILE; UL 94V-0
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Current Rating
    3A
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Body Length or Diameter
    3.8 inch
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Number of Contacts
    38
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.4 inch
  • Lead Length
    3.175mm
  • Body Depth
    0.165 inch
  • Contact Style
    RND PIN-SKT
  • Mating Contact Pitch
    0.1 inch
  • PCB Contact Row Spacing
    0.3 mm
  • Termination Post Length
    0.125 3.18mm
  • Pitch - Post
    0.100 2.54mm