  • 36DX563G050DJ2B
36DX563G050DJ2B
advertisement
Manufacturer No:
36DX563G050DJ2B
HK JDW NO:
874-36DX563G050DJ2B
Datasheet:
36DX563G050DJ2B
Description:
36DX 56000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 3.079Dia 78.20mm -40°C~85°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
36DX563G050DJ2B
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    36DX
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    3.079Dia 78.20mm
  • Tolerance
    -10% +75%
    Screw
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    56000μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    31.8008mm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Diameter
    76mm
  • Height Seated (Max)
    8.752 222.30mm
  • Length
    219mm