  • 35ZLH47MEFC5X11
35ZLH47MEFC5X11
advertisement
Manufacturer No:
35ZLH47MEFC5X11
HK JDW NO:
683-35ZLH47MEFC5X11
Description:
ZLH 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 172.5mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 6088
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
35ZLH47MEFC5X11
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
    Radial, Can
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ZLH
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    2mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    6000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    172.5mA
  • Life (Hours)
    6000 hours
  • Impedance
    220mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    172.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    345mA @ 100kHz
  • Ripple Current (AC)
    345mA
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm