  • 35ZLH2200MEFC16X25
35ZLH2200MEFC16X25
advertisement
Manufacturer No:
35ZLH2200MEFC16X25
HK JDW NO:
683-35ZLH2200MEFC16X25
Description:
RUBYCON 35ZLH2200MEFC16X25Electrolytic Capacitor, Miniature, ZLH Series, 2200 F,20%, 35 V, 16 mm, Radial Leaded
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
35ZLH2200MEFC16X25
  • Ripple Current
    3.63A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    13mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.541A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.63A @ 100kHz
  • Ripple Current (AC)
    3.63A
  • Diameter
    16mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
    Radial, Can
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    ZLH
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    2200μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Voltage - Rated AC
    35V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    35V
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C