  • 35YXH56MEFC6.3X11
35YXH56MEFC6.3X11
advertisement
Manufacturer No:
35YXH56MEFC6.3X11
HK JDW NO:
683-35YXH56MEFC6.3X11
Description:
YXH 56μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 170mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
35YXH56MEFC6.3X11
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    56μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    170mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    220mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    170mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    340mA @ 100kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm