  • 35YXH1500MEFC12.5X35
35YXH1500MEFC12.5X35
advertisement
Manufacturer No:
35YXH1500MEFC12.5X35
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-35YXH1500MEFC12.5X35
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
YXH 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.7A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
35YXH1500MEFC12.5X35
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    YXH
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.7A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    20mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.728A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.88A @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm