  • 35PK330M10X12.5
35PK330M10X12.5
advertisement
Manufacturer No:
35PK330M10X12.5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-35PK330M10X12.5
Package:
Radial, Can
Datasheet:
35PK330M10X12.5
Description:
PK 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 500mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
35PK330M10X12.5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PK
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    330μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    500mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    500mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    600mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm